سه شنبه, 07 ارديبهشت 1395 06:48

سنگ مرمر چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
سنگ مرمر چیست؟
سنگ های مرمر با نام تجاری انیکس و از کلمه یونانی marmoros به معنی درخشان آمده است سنگ مرمر نوعی آهک است که به رنگهای مختلف یافت می شود.
این سنگ در بر گیرنده کانی های رنگارنگ بوده،خصوصیات اساسی آنها رنگ زیبا و جلای خوب می باشد، این سنگها قابلیت صیقل پذیری بالایی دارند تا حد جلای آیینه ای صیقل پذیرند.
از زمان قدیم تاکنون در ساختمان سازی کاربری داشته،بطور اخص در نمای داخلی، دکوراسیون، پله ها، ستون وکف بکار می برند.
سنگهای مرمر در تزئین ساختمانهای بزرگ و مجسمه ها مواد اولیه منحصر بفرد بوده و در مابین ۱۵ الی ۲۰ سال اخیر سنگهای تزئینی و قیمتی به علت افزایش روز افزون صنایع مختلف جوابگوی نیازهای آنها نبوده.
نوع دیگر سنگهای مرمر سنگهای به رنگ سبز می باشد که این نوع سنگها در ایران بیشتر در مساجد حسینیه ها وزامامزاده ها کاربرد دارد.
در صورت موجود بودن مختصری دولومی در آهک ها و منیزیم موجود در دولومی تحت تأثیر عمل دگرگونی با مواد دیگری ترکیب میشود و مرمری تولید می کند به رنگ سبز.
سنگهای مرمر در برابر نور خورشید و گرما و سرما و باران مقاوم می باشند.کانی اصلی تشکیل دهنده مرمر کلست است.
وقتی سنگ آهک به مدت طولانی تحت حرارت وزفشار قرار می گیرد.دگرگون شده و به سنگ مرمر تبدیل می شوند.
در جاهایی که چشمه سارهای آب گرم وجود دارد سنگ مرمر و تراورتن یافت می شود.
مرمر خالص به رنگ سفید می باشد که بهترین معدن آن در ایتالیا و ده رستم بم و قروه سنندج می باشد
.بطور کلی بهترین معادن مرمر دنیا در ایران و ایتالیا وجود دارد که از نظر تنوع رنگی ایران سرآمد میباشد.
تنوع رنگ در سنگهای مرمر به خاطر وجوداملاح آلومینیوم و منیزیم و آهن میباشد اگر اکسیدآهن بی آب در آن وجود داشته باشد رنگش سرخ و یا صورتی مانند سنگ معدن صورتی نقده واقع در آذربایجان غربی میباشد. و اگر در آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ آن قهوه ای یا زرد است و اگر دارای مواد ذغالی و منگنز باشد رنگ آن خاکستری، کبود و یا سیاه رنگ است.
بعضی مرمر ها رگه دار راه راه و برخی خالدار یا موج دار هستند.
سنگهای آهکی دامنه ریز که از اهمیت اقتصادی کمتری برخوردارند در نتیجه دگرگونیه ناحیه ای و بعضاً در اثر مجاورتی به کانسارهای مرمر که از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردارند تبدیل می شوند.                                                                                                                                                                                                                                                                                     معادن ایران:در جای جای ایران معادن مهمی از مرمر وجود دارد که از شاخص ترین  آنها میتوان به مرمر صورتی نقده، سبز شاهین دژ، سبزآب باریک آذر شهر، ده رستم بم، پرتقالی کاشمر، سبز توران پشت یزد، سبز بورق یزد،تنگویه(تلنگویه)سیرجان،سبز عباس آباد جلفا اشاره کرد.

 

خواندن 4336 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 تیر 1395 08:05